Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cabinetul individual de avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cabinetul individual de avocatura

Fiti amabili, cabinetul individual de avocatura este persoana fizica autorizata sau este persoana juridica?Va multumesc!
pfa
Este profesie liberala. Sa-i zicem entitate cu statut oarecum asemanator pfa daca doriti sa il asimilam undeva, desi nu e supus inregistrarii la ORC, nu plateste CAS...etc Nu are personalitate juridica.
alexchiciu a scris:

Este profesie liberala. Sa-i zicem entitate cu statut oarecum asemanator pfa daca doriti sa il asimilam undeva, desi nu e supus inregistrarii la ORC, nu plateste CAS...etc Nu are personalitate juridica.

cum adica liberala...?
de stanga:)
CAS?

alexchiciu a scris:

Este profesie liberala. [...] Nu are personalitate juridica.

Buna seara!
Nu sunt de specialitate, dar nu inteleg de ce nu are personalitate juridica.
In noul Cod civil am citit: " ART. 187 Elementele constitutive / Orice persoanã juridicã trebuie sã aibã o organizare de sine stãtãtoare şi un patrimoniu propriu, afectat realizãrii unui anumit scop licit şi moral, în acord cu interesul general.
ART. 188 Calitatea de persoanã juridicã / Sunt persoane juridice entitãţile prevãzute de lege, precum şi orice alte organizaţii legal înfiinţate care, deşi nu sunt declarate de lege persoane juridice, îndeplinesc toate condiţiile prevãzute la art. 187."

Cabinetul individual nu indeplineste conditiile privind:
- organizarea (cod fiscal, sediu de desf al activitatii, stampila, s.a.)
- patrimoniu (echipamente, autoturism, cont bancar separat, s.a.)
- scop [...]?

Intreb pt ca am o problema generata tocmai de acest aspect.
se aplica legea speciala si nu cod cv- lg 51/1995