Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă o lege este contrară prevederilor Codului Civil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă o lege este contrară prevederilor Codului Civil ce se aplică: Legea sau Codul?

Caz concret:
Legea 230/2007 a Asociaţiilor de proprietari nu prevede nici un patrimoniui pentru asociaţii deşi le acordă personalitate juridică.

Pe de altă parte NCC prevede:
Titlul IV Persoana juridică
Capitolul I Dispoziţii generale
Articolul 187
Elementele constitutive
Orice persoană juridică trebuie să aibă o organizare de sine stătătoare şi un patrimoniu propriu, afectat realizării unui anumit scop licit şi moral, în acord cu interesul general.

În aceste condiţii pot fi considerate Asociaţiile de proprietari persoane juridice sau nu?

Mulţumiri anticipate pentru răspunsuri.
Sunt persoane juridice atipice.
Rolul si scopul lor este reglementat prin lege specială.
Se aplica mereu legea specială fața de legea generala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulţumesc mult, aceasta era informaţia care mă interesa.