Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire RCA pt 2006
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire RCA pt 2006

care era limita de despagubire RCA in caz de deces, pt anul 2006?
Ordinul 3108/10.12.2004 publicat in MONITORUL OFICIAL NR. 1214 din 17 decembrie 2004:

ANEXA 3
la norme

ANUL 2006
Limitele maxime ale despăgubirilor ce pot fi acordate de asigurătorii RCA pentru prejudiciile cauzate în unul şi acelaşi accident de autovehicul, indiferent de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea accidentului, aplicabile asigurărilor obligatorii RCA a căror valabilitate începe în anul 2005 şi în cazul accidentelor produse în anul calendaristic 2006 sunt următoarele:
a) de la 1.000.000 lei până la maximum 4.000.000.000 lei, indiferent de numărul persoanelor păgubite, în caz de avariere ori de distrugere a bunurilor, pentru pagube materiale directe şi indirecte de peste 1.000.000 lei;
b) până la 2.000.000.000 lei pentru fiecare persoană, dar nu mai mult de 10.000.000.000 lei, indiferent de numărul persoanelor accidentate, în caz de vătămări corporale sau de deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial.

Cu începere de la 1 ianuarie 2007, limitele de raspundere se aliniaza la cele prevazute în legislatia Uniunii Europene, neputând fi mai mici de:
echivalentul a 100.000 euro pentru daune materiale;
echivalentul a 350.000 euro/persoana pentru vatamari corporale.

~ Conținut șters la cerere ~