Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limite despagubire RCA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limite despagubire RCA

Situatia de fapt: accident in 2004. Eu, inculpatul, sunt obligat personal sa platesc despagubirile - 170.000 lei. Platesc. Deschid proces impotriva asiguratorului sa recuperez banii. Judecatoria imi da 140.000 lei (fara detalii). Fac apel si eu si asiguratorul. Asiguratorul invoca nelegalitatea pe motiv ca s-a dat mai mult decat limita de 70.000 lei prevazuta in Ordinul CSA 3113/2003 aplicabil la acea vreme.

Intrebari:
1. Aceasta limita este una minima sau maxima? Limita trecuta pe polita de asigurare are vreo relevanta?
2. art. 50 din Legea 136/1995 spune ca "Despăgubirile se acorda pentru sumele pe care asiguratul este obligat să le plătească cu titlu de dezdăunare şi cheltuielile de judecata".
Asiguratorul zice ca nu poate fi obligat sa plateasca mai mult de 70.000 lei. Poate fi mai restrictiva norma CSA decat legea?
3. In prezent observ ca exista OUG 54/2016 care reglementeaza RCA-ul, ba chiar si o pozitie a ICCJ care spune ca asiguratorul plateste tot. Mi se aplica si mie?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.
1. Limita de pe polita nu are nici o legatura. Aceea e un maxim de despagubire.

2. Art. 10.

(1) În unul şi acelaşi accident, indiferent de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea pagubelor, asigurătorul acordă despăgubiri, inclusiv pentru cheltuielile făcute de asiguraţi în procesul civil, în următoarele limite:

a) de la 1.000.000 lei până la maximum 2.000.000.000 lei, indiferent de numărul persoanelor păgubite, în caz de avariere ori de distrugere a bunurilor, pentru pagube materiale directe şi indirecte de peste 1.000.000 lei;

b) până la 700.000.000 lei pentru fiecare persoană, dar nu mai mult de 3.500.000.000 lei, indiferent de numărul persoanelor accidentate, în caz de vătămări corporale sau de deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial.
Jurisprudență (1)

(2) Limitele despăgubirilor menţionate la alin. (1) se aplică în cazul daunelor produse prin accidente de autovehicule survenite în anul 2004.

Este norma speciala; surclaseaza legea generala.

3. Nu. Nu vi se aplica
Instanta de fond a admis actiunea mea (chiar daca in parte) afirmand ca se aplica Recursul in interesul legii din februarie 2016 care spune ca asiguratorul plateste tot, singur.

Sa inteleg ca a gresit instanta? Sa inteleg ca va admite apelul asiguratorului la acea limita de 70.000 lei?

In 2004 pe politele RCA nu era inscrisa nici o suma.