Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declarare nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declarare nastere

Buna seara!Am si eu o intrebare in legatura cu declararea unei nasteri.
Sunt casatorita legal dar sunt separata de sotul meu si nu am divortat inca.Cum declar nasterea copilului daca nu am buletinul sotului?
Declararea nasterii se face in maternitate in termen de trei zile de la nastere, in urma ei obtinandu-se certificatul constatator al nasterii. Acesta se elibereaza de la unitatea medicala unde copilul a fost nascut sau, daca copilul a fost nascut la domiciliu, de catre dispensarul medical teritorial.
Certificatul medical constatator al nasterii copilului este eliberat mamei pe baza actului de identitate si, atunci cand este cazul, a certificatului de casatorie al parintilor.
Declararea si inregistrarea nasterii se face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrarea Nasterilor din sectorul sau localitatea unde se afla maternitatea in care s-a nascut copilul.