Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... competenta materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

competenta materiala

la stabilirea competentei materiale se ia in calcu pretentia efectiva compusa din principal, penalitati de intarziere, dobanzi alte alea ( e vb de o creanta fiscala) sau doar principalul?
gandesc ca de la data introducerii cererii si pana la primul termen in 2013 se poate schimba competenta din cauza accesoriilor principalului? sau nu?
stiu ca instanta ramane investita cu catimea cu care a fost determinata..insa nu stiu daca la stabilirea competentei sa ia in calcul principalul sau si accesoriile:((
m-au declinat la curtea de apel ca instanta de fond..
""
18/01/2012 Declină soluţionarea cauzei
Solutie: Admite exceptia necompetentei materiale a Tribunalului Ilfov. In temeiul art. 158 alin 3 C.pr.civ dispune scoaterea cauzei de pe rol si inaintarea dosarului catre Curtea de Apel Bucuresti - Sectia Contencios Administrativ si Fiscal spre competenta solutionare IREVOCABILA

"

ContSters230219, utilizator