Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-Contributia la asigurari de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-Contributia la asigurari de sanatate

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt pensionara la limita de varsta, dar am si un PFA.
Intrebarea mea este daca, in calitate de PFA, trebuie platita contributia la asigurari de sanatate.
Mentionez ca, am deja calitatea de asigurat prin platile efectuate din salariu in perioada de activitate si acum, prin ceea ce se retine din pensie.
In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp mai multe categorii de venituri conform prevderilor din art. 257 din Legea nr. 95/2006, contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.
Va multumesc foarte mult.