Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revenire

"Tatal meu a fost diponibilizat in urme cu 22 de luni pe motive economice si in urmatoarele 2 saptamani firma la care lucra a mai angajat alte 4 persoane pe aceeasi functie; am intentat un proces firmei respective, am castigat in prima instanta in februarie anul curent;firma a facut recurs, acesta fiind respins de catre curtea de apel in 14 iunie a.c., dandu-i castig de cauza tatalui meu;instanta a dispus anulare deciziei de concediere, reintegrarea in postul detinut anterior si citez:"obliga parata sa plateasca reclamantului despagubiri egale cu drepturile salariale indexate,majorate si reactualizate, precum si celelalte drepturi de care ar fi beneficiat reclamantul incepand cu 30.09.2009 si pana la reintegrare" . Am subliniat despagubiri egala, pentru urmatoarea intrebare:
daca este vorba de despagubiri egale cu drepturile salariale si nu salariile cuvenite, trebuie sa restituie indemnizatia de somaj de care a beneficiat?"
Am pus aceasta intrebare in forum in urma cu cateva luni si am primit urmatorul raspuns:
"Nu trebuie restituit ajutorul de somaj, intrucat prin hotararea judecatoreasca tatal dvs. a primit despagubiri si nu drepturi salariale."
Revin cu acest subiect, deoarece tatal meu a fost chemat luni(12.12.2011)la fortele de munca si somat sa restituie indemnizatia de somaj; imi puteti da un text de lege care sa specifice faptul ca fiind despagubiri si nu drepturi salariale nu trebuie restituita indemnizatia de somaj?
Buna seara

Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea
ocuparii fortei de munca:
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate
beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12
luni;
Legea nu prevede restituirea indemnizatiei de somaj.Intr-adevar exista Legea 86/1992 care completa Legea nr.1/1991, in art.19 dar a fost abrogata ( ma refer la lege) de legea mai sus amintita,
Sper ca va sunt de folos aceste cateva informatii.
O seara buna