Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz repunere pe rol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz repunere pe rol

Bună seara.
Am promovat o acţiune prin care am solicitat instanţei pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de act autentic de înstrăinare a unui imobil.
Cu toate că am arătat valoarea imobilului in cererea introductivă şi am plătit taxa judiciară de timbru la valoarea declarată, prin citaţia emisă mi s-a pus în vedere să arăt valoarea imobilului în vederea calculării taxei judiciare de timbru.
Aici am făcut greşeala de a indica valoarea imobilului în euro şi a urmat prima surpriză neplăcută, instanţa a suspendat judecata, considerând, că desfăşurarea normală a procesului este împiedicată din vina reclamantei, prin neîndeplinirea obligaţiilor stabilite de instanţă şi puse în vedere reclamantei, prin citaţia emisă.
Mi-am asumat greşeala, am comunicat instanţei valoarea imobilului şi am formulat cerere de repunere pe rol a cauzei, timbrată la jumătatea valorii iniţiale.
A urmat duşul rece, instanţa a respins cererea de repunere pe rol, motivând, că "reclamantul nu şi-a îndeplinit obligaţiile procesuale stabilite în sarcina sa în sensul de a prezenta dovezi privind valoarea de circulaţie a imobilului".
Având în vedere, că potrivit prevederilor legii privind taxele judiciare de timbru, acţiunile având ca obiect pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de act autentic se timbrează la valoarea declarată de părţi, aş dori să aflu părerea specialiştilor cu privire la soluţia dată de instanţă şi care ar fi soluţia de urmat pentru a putea obţine repunerea pe rol
Vă mulţumesc anticipat.
In opinia mea aveti doua posibilitati :
- ori depuneti la dosarul cauzei un extras din catalogul cu preturi pentru uzul notariatelor privitor la pretul imobilului sau dupa valoarea de impunere pentru plata impozitului de la DITL sau o expertiza extrajudiciara de evaluare
- ori formulati recurs impotriva incheierii de respingere a cererii de repunere pe rol.
Eu as face recurs impotriva incheirii de suspendare. (taxa de timbru pentru recurs = 4 lei).

Valoarea la care se calculeaza taxa de timbru este cea declarata in actiune sau in cerere.

Daca aceasta valoare a fost contestata sau a fost apreciata de instanta ca fiind derizorie (ori nu i-a convenit din te-miri-ce alte motive) atunci solutia nu este suspendarea si trimiterea justitiabilului sa alege dupa cai verzi pe pereti X-( (decupaturi din ziar si alte asemenea "dovezi").

Solutia este prevazuta in normele metodologice de aplicare a legii taxelor de timbru = expertiza ( dispusa chiar si din oficiu. ).

romascanu, moderator