Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expert auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expert auto

Poate desemna procurorul un expert auto pentru a face o expertiza in timp ce chiar expertul in cauza este urmarit penal de acelasi procuror pentru infractiunea de conducere sub influenta bauturilor alcoolice peste limita prevazuta de lege ?
Mentionez ca expertiza s-a dispus intr-un dosar de refuz probe biologice, pentru dovedirea producerii unui accident usor, fara victime, fara avarii, pentru care nu s-a intocmit pv. de cercetare la fata locului, nu exista martori, si care s-a produs cu 6 luni inaintea efectuarii expertizei.
Evident, rezultatul expertizei a fost pe voia procurorului. Considerati ca este o neregula la mijloc ?
Expertiza tehnica pentru sustragere de la recoltarea probelor biologice? Cred ca sunteti unicat. Am vazut multe la viata mea dar asta le intrece pe toate. Probabil ati achitat dvs. expertiza. Daca a achitat-o parchetul trebuie imputata procurorului. Din fondurile de expertiza alocate trebuia sa plateasca la medicina legala, nu sa efectueze expertize care nu erau necesare cauzei. Cred ca ati inteles ce v-am spus?
De acord, sunt unicat.
Dar : mi s-au solicitat probele biologice pe motiv ca as fi fost implicat intr-un accident. am refuzat, aratand ca nu am condus, masina fiind amplasata in parcare si neavand urme de accident. s-a intocmit dosar penal, in lipsa altor probe - proces-verbal de constatare a accidentului, martori, etc- procurorul a dispus efectuarea expertizei,desemnand expertul in cauza.
Raportul de expertiza a aratat, normal, ca am condus. a fost facut dupa 6luni de la ,,accident,,