Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertize tehnice
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertize tehnice

daca intr'un proces civil respectiv intre o persoana fizica si o asigurare auto se aproba o expertiza criminalistica de catre judecator,ulterior revine si o schimba in expertiza tehnica dar paradoxal obiectivele ramin criminalistice iar expertul tehnic raspunde la aceste obiective criminalistice****.ce masuri legale se pot lua in acest caz?
Într-un proces civil nu este cazul să se efectueze o expertiză criminalistică. Din această cauză judecătorul a schimbat caracterul expertizei în tehnică. De altfel obiectivele sunt de competenţa unei expertize tehnice. Prin urmare, judecătorul a îndreptat o eroare. Nu se impun luarea de măsuri speciale.
Mentionati termeni contradictorii
Intr-o expertizare auto ,instanta civila nu poate dispune expertiza criminalistica
Fara nicio indoiala ca este vorba despre o expertiza tehnica si nu despre una criminalistica,iar obiectivele,bineinteles ca sunt tehnice.
Daca nu cunoasteti problemele tehnice -si aveti posibilitati materiale-pentru a a avea sustinere din punct de vedere tehnic,solicitati desemnarea unui expert-parte care va va sustine din punct de vedere tehnic,atat prin opiniile sale la desfasurarea expertizei,cat si prin depunerea unui coraport care va va sustine tehnic,punctul de vedere.
ynocentta a scris:

Mentionati termeni contradictorii
Intr-o expertizare auto ,instanta civila nu poate dispune expertiza criminalistica

De când mă ştiu expert tehnic auto (1972) într-o cauză civilă nu s-a dispus efectuarea unei expertze criminalistică. Maă refer strict la domeniul auto.
În schimb, în cauze penale s-au dispus efectuarea fie a unei expertize tehnice, fie a uneia criminalistice
Vă recomand, dacă aveşi posibilităţi, financiare în mod special, să desemnaţi şi dvs. un expert-parte care să participe alături de cel desemnat de instanţăla efectuarea expertizei..
Numai bine vă doresc
cioan a scris:

ynocentta a scris:

Mentionati termeni contradictorii
Intr-o expertizare auto ,instanta civila nu poate dispune expertiza criminalistica

De când mă ştiu expert tehnic auto (1972) într-o cauză civilă nu s-a dispus efectuarea unei expertze criminalistică. Maă refer strict la domeniul auto.
În schimb, în cauze penale s-au dispus efectuarea fie a unei expertize tehnice, fie a uneia criminalistice
Vă recomand, dacă aveşi posibilităţi, financiare în mod special, să desemnaţi şi dvs. un expert-parte care să participe alături de cel desemnat de instanţăla efectuarea expertizei..
Numai bine vă doresc

Perfect de acord cu dvs
Referitor la expertize,ma confrunt intr-o speta penala,din 2006 succesiv cu 6 expertize,prima criminalistica care a solutionat obiectivele si in cursul cercetarii au aparut elemente si indicii care au necesitat inca 5 expertize tehnice
Cauza preveste domeniul auto !
ynocentta, utilizator