Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

socrii mei i-au donat apartamentul sotului meu prin act donatie. ma intereseaza in calitate de sotie daca eu am vreun drept. multumesc
Daca nu sunteti trecuta pe act, nu. Apartamentul e exclusiv al sotului
Doar daca socrii au prevazut faptul ca donatia se face ambilor soti.In caz contrar, bunul donat revine doar sotului dvs.
Sau, doar daca donatarii au prevazut expres ca sotul dumneavoastra va fi singurul beneficiar. Prin urmare, bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune, cu exceptia, de mai sus, in care ,donatarul prevede expres ca bunul donat va constitui bun prorpiu. Deci, in cazul de fata aveti aceleasi drepturi. O zi buna.