Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Daca in timpul casatoriei socrii ne-au donat mie si sotului meu un apartament in cazul in care divortez imi revine o parte din acesta? Avand in vedere ca socrul meu a decedat, soacra mea poate sa revoce actul de donatie (facut la notariat) ?
1. daca sunteti trecuta in actul de donatie ca si donatara, da aveti dreptul la o cota parte din bunul respectiv.
2.donatia poate fi revocata in cazurile expres si limitativ prevazute de lege.
ContSters97658, utilizator
Atata timp cat in contractul de donatie sunteti trecuta si dumneavoastra,nu doar sotul,aveti cota de 1/2 din apartament.Iar faptful ca ati divortat nu constituie cauza de revocare.