Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost injunghiat.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost injunghiat.

@.Am fost injunghiat de un nenorocit dupa ce am sarit in ajutorul unui prieten.S-a intamplat acum o saptamana si ceva cand cel care m-a injunghiat a venit singur la noi in cartier sa se intalneasca cu prietenul meu.S-a dat jos din taxi si i-a pus cutitul la gat prietenului respectiv iar eu am sarit sa-l ajut si m-a injunghiat.M-au dus de urgenta la spital si m-au operat.Am aflat ulterior ca i-au dat 29 de zile in arest iar astazi sa aflu ca a iesit doar dupa 9 zile.E ciudat fiindca la 2 secunde dupa ce m-a injunghiat politia era acolo (erau in trecere).Pentru cine se pricepe,credeti ca ii vor face ceva? Va pati ceva? In spital am stat 7 zile si am fost vizitat de un domn de la politie care mia adresat intrebari@
Sigur va pati ceva, desigur, eliberarea din arest nu presupune ca nu va mai fi tras la raspundere penala.Probabil ca i-a fost inlocuita masura arestarii prevntive cu o alta masura , de pilda, obligatia de a nu parasi lcalitatea sau tara.
In astfel de cazuri autoritatile se autosesizeza si intocmesc dosar de cercetare penala pe numele faptuitorului.
Insa... ca si in multe alte cazuri, deorece nu ati necesitat o perioada indelungata de spitalizare, mai mult ca sigura va scapa cu pedeapsa inchisorii cu suspendare, asta daca nu are antecedente penale.
Slabe sanse sa scape doar cu o pedeapsa cu suspendare deoarece pare sa fie vorba despre o tentativa de omor. Faptul ca a stat 7 zile in spital nu inseamna ca acestea vor fi zilele inscrise in certificatul medico-legal, cu siguranta zilele de ingrijiri medicale vor fi mai multe, iar pt incararea la infractiuneain de omor, sub forma tentativei, (daca aceasta va fi incadrarea) nu are importanta nr de zile de ingrijiri.
Dupa cum a spus si legally_aid, daca a fost eliberat din arest nu inseamna ca nu va raspunde penal pt infractiunea savarsita.

Daca a iesit din arest inseamna ca va fi judecat in stare de libertate deci nu sunt luate in considerare circumstante agravante. Tare as dori sa vad mai multe cazuri cu pedepse cu inchisoarea dar insa asta e realitatea.... pana la urma depinde si de declaratie domnului care a fost injunghiat.
Avem un caz foarte mediatizat acum la tv cu victime in urma unui accident auto.... a condus si baut.... si.... sa nu imi spuneti ca nu scapa.... (cred ca se stie despre ce este vb.)
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari