Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare

Cine ma poate ajuta si pe mine? Am un salariat care l-am convocat,nu mi-a dat niciun raspuns si as vrea sa il incetez.Cum as putea sa fac asta?
Neprezentarea salariatului la convocarea facuta, fara un motiv obiectiv, da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Printre sanctiunile disciplinare aveti desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Contractul individual de munca va inceta la data prevazuta in decizia de incetare a raportului de munca, iar decizia isi produce efecte de la data comunicarii. Incetarea se inregistreaza si se transmite prin REVISAL la data incetarii contractului individual de munca. Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
Ionela90 a scris:

Cine ma poate ajuta si pe mine? Am un salariat care l-am convocat,nu mi-a dat niciun raspuns si as vrea sa il incetez.Cum as putea sa fac asta?

Intr-adevar, este posibil ca angajatul sa nu se prezinte in fata comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii disciplinare pentru a fi audiat, punandu-se problema consecintelor si a modalitatii de continuare a procedurii.
Consecinta imediata a acestei neprezentari este prevazuta de art. 251 alin. (3) din Codul muncii: angajatorul are dreptul sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii prealabile, procedura fiind considerata indeplinita.