Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are dreptul sa aiba o camera de filmat intr-un spatiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are dreptul sa aiba o camera de filmat intr-un spatiu public?

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema mea:

Locuiesc intr-un bloc cu mai multe etaje, o vecina de la etajul unde locuiesc si eu si-a montat o camera de filmat la usa , acea camera nu supravegheaza doar usa apartamentului dansei ci intreaga zona de la lift catre apartamentul meu si nu numai. Nu mi se pare normal sa fiu filmata zilnic cand ies si intru in casa , mai mult de atat persoane care ma viziteaza imi atrag atentia ca nu este in regula sa se intample asa. va rog sa imi spuneti daca exista o lege in care sa interzica acest gen de violarea a intimitatii? cum as putea sa fac sa rezolv aceasta problema?

multumesc ,
Initial interesati-va la presedintele de asociatie de proprietari daca a dat acordul pentru utilizarea de sistem de inregistrare video proprietate privata pe parte comuna imobil
Kinanna a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema mea:

Locuiesc intr-un bloc cu mai multe etaje, o vecina de la etajul unde locuiesc si eu si-a montat o camera de filmat la usa , acea camera nu supravegheaza doar usa apartamentului dansei ci intreaga zona de la lift catre apartamentul meu si nu numai. Nu mi se pare normal sa fiu filmata zilnic cand ies si intru in casa , mai mult de atat persoane care ma viziteaza imi atrag atentia ca nu este in regula sa se intample asa. va rog sa imi spuneti daca exista o lege in care sa interzica acest gen de violarea a intimitatii? cum as putea sa fac sa rezolv aceasta problema?

multumesc ,

In principiu nu, in masura in care politia nu a autorizat montarea unei camere de luat vederi! Se autorizeaza montarea unei asemenea camere in temeiul Legii nr.333/2003, asa cum este in vigoare in momentul actual! Chiar daca si-ar fi dat acordul asociatia de proprietari prin reprezentantii sai(ma indoiesc de acest lucru!), era de ignorat si vecina a abuzat de lege din motive pecuniare... Formulati o plangere la Parchetul de pe langa Judecatoria de domiciliu!