avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are dreptul sa aiba o camera de filmat intr-un spatiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are dreptul sa aiba o camera de filmat intr-un spatiu public?

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema mea:

Locuiesc intr-un bloc cu mai multe etaje, o vecina de la etajul unde locuiesc si eu si-a montat o camera de filmat la usa , acea camera nu supravegheaza doar usa apartamentului dansei ci intreaga zona de la lift catre apartamentul meu si nu numai. Nu mi se pare normal sa fiu filmata zilnic cand ies si intru in casa , mai mult de atat persoane care ma viziteaza imi atrag atentia ca nu este in regula sa se intample asa. va rog sa imi spuneti daca exista o lege in care sa interzica acest gen de violarea a intimitatii? cum as putea sa fac sa rezolv aceasta problema?

multumesc ,
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 18:51, 9 Decembrie 2011
Initial interesati-va la presedintele de asociatie de proprietari daca a dat acordul pentru utilizarea de sistem de inregistrare video proprietate privata pe parte comuna imobil
Kinanna a scris:

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema mea:

Locuiesc intr-un bloc cu mai multe etaje, o vecina de la etajul unde locuiesc si eu si-a montat o camera de filmat la usa , acea camera nu supravegheaza doar usa apartamentului dansei ci intreaga zona de la lift catre apartamentul meu si nu numai. Nu mi se pare normal sa fiu filmata zilnic cand ies si intru in casa , mai mult de atat persoane care ma viziteaza imi atrag atentia ca nu este in regula sa se intample asa. va rog sa imi spuneti daca exista o lege in care sa interzica acest gen de violarea a intimitatii? cum as putea sa fac sa rezolv aceasta problema?

multumesc ,


In principiu nu, in masura in care politia nu a autorizat montarea unei camere de luat vederi! Se autorizeaza montarea unei asemenea camere in temeiul Legii nr.333/2003, asa cum este in vigoare in momentul actual! Chiar daca si-ar fi dat acordul asociatia de proprietari prin reprezentantii sai(ma indoiesc de acest lucru!), era de ignorat si vecina a abuzat de lege din motive pecuniare... Formulati o plangere la Parchetul de pe langa Judecatoria de domiciliu!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camera de supraveghere betton betton ce pot face in situatia in care un vecin a montat o camera de supraveghere in spatiul comun (casa scarilor)? mentionez ca aceasta camera este indreptata spre ... (vezi toată discuția)
Instalare camere video bloc euely euely Buna seara, Spuneti-mi va rog daca la sedinta Adunarii Generale s-a hotarat instalarea de camere video in condominiu , mai este necesar in calitate de ... (vezi toată discuția)
Sistem de supraveghere alexmihalache alexmihalache Buna ziua. Am si eu o intrebare! in blocul in care locuiesc sau instalat 6 camere de supraveghere 1 camera bate fix pe usa apartamentului meu si ma deranjaza ... (vezi toată discuția)