Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept la proprietate comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept la proprietate comuna

am si eu o intrebare
vara aceasta 2008 am achizitionat un apartament impreuna cu sotia mea in valoare de 50 000 euro
banii au fost 100% din credit ipotecar, dar doar pe numele si actele sotiei mele
creditul este pe 30 de ani !

intrebare:
ce drepturi am la acest bun daca nu apar in contractul de vanzare cumparare? (nu am fost trecut pe contract doarece am fost gasit cu un debit la o banca, debit ce a aparut din greseala bancii ce nu a facut inchidere de cont la un card)deci nu apar nici pe contractul de imprumut nici pe contractul de vanzare cumparare.
in momentul achizitionarii eram si suntem casatoriti cu acte in regula!
multumesc!!
doru
Nu este foarte important cine a luat creditul, ci cel care va plati datoria.
Depinde cum se va dovedi in instanta in caz de proces.
Ar fi bine sa consultati un avocat pt a va lamuri pe deplin inainte de a achita debitul si/sau a pierde procesul de partaj.

avocat Claudiu Lascoschi
Imobilul astfel dobîndit este bun comun. Nici soţia, nici dumneavoastră, nu veţi putea dispune de el fără acordul expres al celuilalt.

Pînă la partajul despre care vorbea colegul, să vă dea cel de sus căsnicie fericită şi mult :luck:

Liviu S.Bordaş
imobilul este bun comun,la fel si datoria este comuna
singura problema care o intrevad eu este a bancii in cazul in care nu ati semnat nu contractul se vanzare-cumparare,ci pe cel de ipoteca
apartamentul fiind bun comun de la data dobandirii nu poate fi grevat fara consimtamantul EXPRES al ambilor soti
hugo, touché!

Cu toate că nu cred că atît băncii, cît şi notarului, le-a scăpat acest aspect. Dar observaţia dumneavoastră este absolut corectă.

Liviu S.Bordaş
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu este foarte important cine a luat creditul, ci cel care va plati datoria.
Depinde cum se va dovedi in instanta in caz de proces.
Ar fi bine sa consultati un avocat pt a va lamuri pe deplin inainte de a achita debitul si/sau a pierde procesul de partaj.

avocat Claudiu Lascoschi

nu e vorba de partaj sau alte chestii de divort
doar ca idee ca se poate intampla!!!
multumim de lamuriri