Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Domenii de activitate SRL - platitoare vs. ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Domenii de activitate SRL - platitoare vs. neplatitoare de TVA - act constitutiv

Buna seara.
Vreau sa infiintez o SRL, iar in actul constitutiv am precizat domeniul si activitatea principala si am o nelamurire referitoare la activitatile accesorii.
Nu stiu cate pot trece, ma gandesc ca este cu atat mai bine pentru societate cu cat trec mai multe activitati accesori.
Mi s-a mai spus ca as avea 5 activitati gratuite si restul trebuie sa le platesc, dar stiam ca pot trece cate doresc in AC, iar daca voi dori sa le folosesc, va trebui sa platesc atunci niste taxe.

De asemenea, nu sunt lamurit referitor la SRL platitoare si neplatitoare de TVA. Ce inseamna si ce crede-ti ca este mai bine sa trec si unde se declara acest lucru.

As dori sa mai aflu daca actul contitutiv este necesar sa fie autentificat la notariat sau de un avocat ori il pot semna doar eu?

Va multumesc anticipat.
Aveti dreptate referitor la domeniile de activitate. Cand doriti sa desfasurati o anumita activitate, platiti la registrul comertului. Este bine sa aveti cat mai multe in actul constitutiv, pentru a nu face apoi acte aditionale. La registrul comertului nu se declara platitor/neplatitor TVA ci ulterior la Directia finantelor publice judeteana. Actul constitutiv este mai bine sa-l faceti la registrul comertului. Ei stiu mai bine si oricum trebuie inregistrat acolo. Sa nu va plimbe.
Incepand cu 01.12.2011 se poatre declara optiunea de tva si la infiintare la Registrul Comertului.
OMFP 2975/2011
www.avocatnet.ro/content/for...
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Am mai descoperit ceva printr-un ghid de infiintare.
Infiintarea unei SRL este condItionata si de existenta unor antecedente penale?
Am o hotarare irevocabila pentru conducere sub influenta alcoolului, in executare momentan, insa in art. 64 din Codul Penal, referitor la pedeapsa accesorie este trecut:
a) dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat;
c) dreptul de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii;
d) drepturile părinteşti;
e) dreptul de a fi tutore sau curator.

Nu scrie nimic de infiintarea unei SRL sau ocuparea unei functii de administrator intr-o SRL.

In aceste conditii nu mai pot infiinta aceasta SRL cu asociat unic?