Forum Discuţii juridice Executare silită Imobil adjudecat
Discuție deschisă în Executare silită

Imobil adjudecat

Buna ziua!
Am citit cu interes articolul "Executarea silita imobiliara - cum se vinde un imobil ipotecat pentru a recupera o datorie" 9 Decembrie 2011 Cuculis si Asociatii
Totul s-a petrecut exact pana am obinut actul de adjudecare...Cu acesta ne-am prezentat pentru a cere inscrierea in Cartea funciara a persoanei care l-a castigat la licitatie... Cartea funciara a respins cererea pe motiv ca debitorul nu a achitat impozitul pe venitul din transferul dreptului de proprietate. In situatia data suntem in posesia unui act cu valoare de titlu de proprietate iar Cartea funciara ne respinge dreptul de a ne inscrie in Cartea funciara.
Ce putem face in aceasta situatie?
leuca_luminita, utilizator
-da..nu scrie ca finantele trebuie citate..insa creantele bugetare sunt cu prioritate la distributie...deci, trebuie luate in seama sub sanctiune si deci informate...
-adjudecarea e ALTCEVA.. decat dsitributia,,,gandestete-te
-pai da, trebue fiscal...iar pe tranzacctii/dobandiri de dr se plateste impozit ca la v/c
- impunerea exista la mmentul adjudecarii..pe baza declaratiei initiale a proprietarului debitor care-si plateste anual impozitul
- cartea te refuza ca nu ai documentatia completa-certificat fiscal
nu exista parea instantelor de care vb..astept o hot ireocabila si nu numai de fond..
te rog sa postezi sentintele tale prin care dr finantelor a fost nesocotit:D
le pun dar nu stiu cum si unde.
Ideea e urmatoarea. Cand trimiti la Primarie, aia iti baga impozitele si taxele alea de la Directia Taxe si impozite locale. Aia fac decizia de impunere, o comunica debitorului insa ea devine titlu executoriu dupa 30 zile. In astea 30 zile, executorul da drumul banilor pe buna dreptate pentru ca nu DITL-ul nu s-a inscris la distribuire neavand titlu, dupa cum am explicat. Executorul poate totusi programa distribuirea mai tarziu ca sa devina si ala al lor titlu.

In ceea ce priveste impozitul pe tranzactie, ANAF nu are de ce sa fie citat pentru ca executorul nu are aceasta obligatie stipulata. Nu exista nicaieri obligatia sa citezi ANAF-ul. Cu taxele si impozitele locale de la Directia Taxe si Impozite locale e altceva, am explicat mai sus.

SI gandeste-te daca e un creditor ipotecar....nu mai ramane nimic de dat nimanui :)

Si revin si spun clar. E vanzare silita, impozitul a fost introdus pentru vanzarile de buna voie, care implica un acord de vanzare al proprietarului......

Si oricum obligatia de plata nu e a adjudecatarului, deci de ce sa plateasca el. E treaba ANAF-ului cum isi executa debitorii mai departe.
Cand zici de creante bugetare, te atentionez ca si cele datorate primariei ( impozite pe masina, proprietate) sunt bugetare.
Prin urmare daca ANAF-ul a facut niste modificari legislative fara sa intrebe pe nimeni, e treaba lor.
In noul Cod de Procedura Civila se prevede obligativitatea executorului de a cita organele fiscale. Aici e altceva. Vezi ca s-au gandit si au modificat in noul Cod. :)
Dar pana atunci, sanatate!
Eu inteleg ca tu esti de parere ca este OK ce se intampla. Adica eu am titlu de proprietate valabil, recunoscut de lege si tu ANCPI refuzi sa-l inscrii. De ce? Codul de Procedura spune clar

Un exemplar de pe actul de adjudecare se va preda dobânditorului spre a-i servi ca titlu de proprietate şi pentru a fi înscris în cartea funciară.

Prin actul de adjudecare proprietatea imobilului sau, după caz, un alt drept real care a făcut obiectul urmăririi silite se transmite de la debitor la adjudecatar. De la această dată, adjudecatarul are dreptul la fructe şi venituri, datorează dobânzile până la plata integrală a preţului şi suportă toate sarcinile imobilului.

E foarte clar, dupa parerea mea.
godot a scris:

le pun dar nu stiu cum si unde.
Ideea e urmatoarea. Cand trimiti la Primarie, aia iti baga impozitele si taxele alea de la Directia Taxe si impozite locale. Aia fac decizia de impunere, o comunica debitorului insa ea devine titlu executoriu dupa 30 zile. In astea 30 zile, executorul da drumul banilor pe buna dreptate pentru ca nu DITL-ul nu s-a inscris la distribuire neavand titlu, dupa cum am explicat. Executorul poate totusi programa distribuirea mai tarziu ca sa devina si ala al lor titlu.

In ceea ce priveste impozitul pe tranzactie, ANAF nu are de ce sa fie citat pentru ca executorul nu are aceasta obligatie stipulata. Nu exista nicaieri obligatia sa citezi ANAF-ul. Cu taxele si impozitele locale de la Directia Taxe si Impozite locale e altceva, am explicat mai sus.

SI gandeste-te daca e un creditor ipotecar....nu mai ramane nimic de dat nimanui :)

Si revin si spun clar. E vanzare silita, impozitul a fost introdus pentru vanzarile de buna voie, care implica un acord de vanzare al proprietarului......

Si oricum obligatia de plata nu e a adjudecatarului, deci de ce sa plateasca el. E treaba ANAF-ului cum isi executa debitorii mai departe.

este ...bine:D
pai de ce mai verifica sarcinile daca nu-i o creanta ipotecara?
sa se inscrie CF-ul la distributie daca vrea sa protejeze creditorul, la fel cum finantele bor sa protejeze statul sa o faca...

apoi creantele statului sunt preferate ipotecii ..parca
cat priveste impozitul pe tranzactie...asta e naspa...

:">
Poate va ajuta si discutia asta, e adevarat ca e mai veche, sub reglementarea vechiului cod
www.avocatnet.ro/content/for...

O hot a instantei in sensul admiterii cererii de intabulare. Justitiabilul a facut plangere impotriva incheierii de carte funciara, nu impotriva ANAF, cum am inteles ca ati facut dvs.
[ link extern ]