Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ajutor material acordat conform CCM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ajutor material acordat conform CCM

Va rog din sufletel sa ma ajutati!!!!
Ce obligatii se retin in cazul in care societatea acorda ajutor material ptr deces, boala, nastere etc conform CCM?
Se cumuleaza cu salariul si se retin toate obligatiile - impoz. venit, sanatate, pensie, etc.?
Puteti sa imi spuneti si temeiul legal?

Va multumesc.

Gabitu
Revin cu aceeasi problema!
Se pare ca totusi se retine CAS din ajutorul de inmormantare acordat de unitate (conf art. 51 CCMUN 2007-2010). Am intrebat la salarizare si mi-au spus ca retinerea CAS dintr-un astfel de venit are la baza posibila recalculare pentru pensia de urmas.
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine in aceasta problema: retine CAS-ul nu retine CAS-ul....!!!
Cu riscul de a am considera prea insistenta, va mai intreb un lucru.:">
Cum se calculeaza cele doua salarii medii pe unitate? - brutul sau netul, si e adevarat ca suma celor doua nu poate fi mai mica decat un salariu mediu brut pe economie (1693)?#-o
Am senzatia ca ceva scartatie la firma de unde trebuia sa iau ajutorul de inmormantare. Suma celor doua salarii e putin mai mica de 1400 ron. E posibil ca salariul mediu pe unitate sa fie de 675 ron (brut)??--repet nu e o firma mica....
Va multumesc si imi cer scuze din nou pentru insistenta.:sorry: