Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Tata a decedat în 27 mai 2011.
Moștenitori: mama și 2 fiice (eu și sora mea).
Ne-am adresat înainte de 3 luni unui notar pentru deschiderea succesiunii. Ne-a dus cu vorba, ne-a întors de 5-6 ori cu hârtiile și acum în final a spus ca nu se poate cum vrem noi. Înainte de 3 luni în august, susținea ca ar trebui sa treacă 6 luni, au trecut și acum nu vrea sa mai facă. Ce ne sfătuiți, care ar fi cea mai ieftina varianta?
Masa succesorala: o casa la țară din 1928, 4 autoturisme vechi, 1 teren extravilan. Dorim sa renunțam în favoarea mamei la casa, iar ea în compensare ne va da câte o mașina.
Cum ar fi cel mai repede si cel mai ieftin de procedat?
Va adresati instantei de judecata cu o cerere prin care solicitati partajarea averii succesorale ramase dupa tatal dv. La primul termen de judecata perfectati o tranzactiei si rugati instanta sa ia act de invoiala partilor.
E buna varianta domnului avocat insa nu e cea mai ieftina varianta. Cea mai ieftina varianta este prin incheierea unui acord de mediere care inlocuieste tranzactia de care vorbea domnul avocat. Astfel nu se platesc taxe judiciare (3% din valoarea masei succesorale). Apelati la serviciile unui mediator.