Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... conciliere sau mediere?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

conciliere sau mediere?

pot sa introduc o actiune in pretentii impotriva administratorului societatii debitoare (administrator care,conform contractului dintre societati garanteaza cu patrimoniul personal), fara ca anterior sa fi urmat procedura concilierii directe cu acesta?
anterior am formulat o plangere penala pt inselaciune (care s-a terminat cu nup); si am urmat procedura executarii silite impotriva societatii, care insa nu detinea bunuri urmaribile. ar putea aceste proceduri, sau eventual medierea, sa inlocuiasca concilierea?
Mesaj reeditat
@ lolo0112
Data post: Duminica, 11 Decembrie 2011, 17:52
Subiect: conciliere sau mediere?

daca intre parti a avut loc o mediere, mai este necesara concilierea directa?

Conform Art. 7201 cod procedura civila
"In procesele si cererile in materie comerciala evaluabile in bani, inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, reclamantul va incerca solutionarea litigiului prin conciliere directa cu cealalta parte", procedura concilierii fiind conturata in jurul ideii de acord si vointa comunca a partilor, desi majoritar este curentul de opinie potrivit caruia legiuitorul a reglementat prin intermediul art. 720¹ C.pr.civ. o procedura obligatorie. Prin instituirea procedurii prealabile de conciliere, legiuitorul a urmarit sa transpuna in practica principiul celeritatii solutionarii litigiilor dintre parti - mai pregnant in materie comerciala - si sa degreveze activitatea instantelor de judecata.

In consecinta medierea poate inlocui concilierea, iar practica recunoaste acest lucru.
Art. 720^1 (modificat de Legea 202/2010)
In procesele si cererile in materie comerciala evaluabile in bani, inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, reclamantul va incerca solutionarea litigiului fie prin mediere, fie prin conciliere directa.