Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model cerere judecare in lipsa urgent!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model cerere judecare in lipsa urgent!

buna ziua

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de cerere pentru judecare in lipsa..urgent!

va multumesc
nu faceti o cerere deosebita... in cererea de chemare in judecata adaugati si urmatoarea fraza: "intrucat, nu ma pot prezenta la toate termenele fixate de instanta, va rugam sa dispuneti si judecarea in lipsa"... Daca deja este actiunea pe rol si aveti termen: faceti o precizare la actiune in care adaugati fraza de mai sus
Buna dimineata
Model de cerere de judecare in lipsa:

Judecatoria.......... (o gasiti pe citatie)
Dosar nr. : .... / ... / 20... (in citatie)
Termen de judecata: ../.. /20....(in citatie)

DOMNULE PRESEDINTE

Subsemnata .... .... , domiciliata in .............. (adresa unde doriti sa vi se comunice sentinta si eventualele citatii urmatoare), solicit judecarea prezentului dosar in lipsa, conform art. 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila.
Semnatura

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ......

Cu stima,

Cam asta ar fi o cerere de judecare in lipsa
O zi buna
articolul 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila mai este valabil dupa noul cod de procedura civila ? si ce articol trebuie invocat dupa noul cod de procedura civila in acelasi model de cerere de judecata in lipsa . va multumesc

Stimat forumist,

Nu este posibilă invocarea prevederilor celor două Coduri, simultan.

Dacă aţi introdus acţiunea înainte de 15 februarie 2013, vă judecaţi după vechiul Cod, dacă aţi introdus-o ulterior, după Noul Cod.

Astfel, este necesar să precizaţi dvs să determinaţi cadrul normativ aplicabil. Temeiul legal pe Noul Cod de procedură civilă este art. 223 alin 3.

Cu stimă.

multumesc mult!