Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de judecare in lipsa.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de judecare in lipsa.

Am un litigiu de munca care sa judecat dar instanta a hotarat repunerea pe rol.Va rog sa-mi spuneti daca la prima infatisare pot depune o cerere pentru judecare in lipsa,si cum trebuie sa o intitulez.
Va multumesc
Model de cerere de judecare in lipsa:

Tribunalul ......... (il gasiti pe citatie)
Dosar nr. : .... / ... / 20... (in citatie)
Termen de judecata: ../.. /20....(in citatie)

DOMNULE PRESEDINTE

Subsemnata/ul .... .... , domiciliat/a in .............. (adresa unde doriti sa vi se comunice sentinta si eventualele citatii urmatoare), solicit judecarea prezentului dosar in lipsa, conform art. 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila.
Semnatura

Domnului PRESEDINTE al Tribunalului ............

Cu stima,

Cererea o puteti depune si inainte de termenul de judecata ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult.Maine am infatisare .Pot sa o dau direct instantei sau trebuie sa o depun la registratura?
Buna seara!

Daca va prezentati la termen si se va amana, puteti solicita si oral ca judecata sa se faca in lipsa, insa daca nu va prezentati maine, depuneti cererea la prima ora prin registratura.

Succes!
Va multumesc mult.