avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de judecare in lipsa.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de judecare in lipsa.

Am un litigiu de munca care sa judecat dar instanta a hotarat repunerea pe rol.Va rog sa-mi spuneti daca la prima infatisare pot depune o cerere pentru judecare in lipsa,si cum trebuie sa o intitulez.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: aliss73 , utilizator 18:31, 13 Februarie 2013
Model de cerere de judecare in lipsa:

Tribunalul ......... (il gasiti pe citatie)
Dosar nr. : .... / ... / 20... (in citatie)
Termen de judecata: ../.. /20....(in citatie)

DOMNULE PRESEDINTE

Subsemnata/ul .... .... , domiciliat/a in .............. (adresa unde doriti sa vi se comunice sentinta si eventualele citatii urmatoare), solicit judecarea prezentului dosar in lipsa, conform art. 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila.
Semnatura

Domnului PRESEDINTE al Tribunalului ............

Cu stima,


Cererea o puteti depune si inainte de termenul de judecata ....
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult.Maine am infatisare .Pot sa o dau direct instantei sau trebuie sa o depun la registratura?
Buna seara!

Daca va prezentati la termen si se va amana, puteti solicita si oral ca judecata sa se faca in lipsa, insa daca nu va prezentati maine, depuneti cererea la prima ora prin registratura.

Succes!
Va multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces civil blonda de la drept blonda de la drept Buna ziua as avea si eu nevoie de un sfat daca ma puteti ,va rog,ajuta. Acum 2 luni am deschis un proces impotriva IPJ avand ca obiect anularea unui proces ... (vezi toată discuția)
Proces recuperare restante salariale Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu Buna ziua, V-as ruga sa ma informati cum se procedeaza in situatia ,in care, dupa ce ai dat in judecata angajatorul, acesta plateste partial o parte din ... (vezi toată discuția)
Model cerere judecare in lipsa urgent! stanceni stanceni buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de cerere pentru judecare in lipsa..urgent! va multumesc (vezi toată discuția)