Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca demisionez conform art. 81, alin. 7 Codul muncii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca demisionez conform art. 81, alin. 7 Codul muncii beneficiez de indemnizatie de somaj?

locul in care lucrez momentan se desfiinteaza si prin urmare angajatorul ne cere sa ne dam demisia cu art 81 alineatul 7 .
daca semnez demisia mai beneficiez de somaj??
In cazul demisiei nu beneficiati de somaj, indiferent de alin.
Daca se desfiinteaza contractul trebuie sa inceteze cu art. 65 alin 1, art. care va da dreptul la somaj.
ContSters42179, utilizator
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca incetarea CIM sa nu va fie imputabila dvs.
- Demisia, indiferent cu ce alineat al art.81 din Codul muncii, va este imputabile si nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Articolele din Codul muncii cu care poate inceta CIM fara a vi se imputa aceasta sunt urmatoarele: art. 31 alin. (3), art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).

3. - In cazul dvs. trebuie ca angajatorul sa va concedieze cu art.65(1) din Codul muncii (desfiintarea postului) pentru ca acesta este cazul real.
- Cred ca angajatorul nu vrea asta pentru ca trebuie sa va dea un preaviz de minimum 20 de zile lucratoare perioada in care veti lucra normal si veti fi platit.
- De asemenea daca in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern sunt prevazute salarii compensatorii trebuie sa vi le acorde si pe acestea.
va multumesc mult de tot pt ajutor =D>