Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile persoanelor cu handicap conform noii legi a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile persoanelor cu handicap conform noii legi a asistentei sociale

Buna ziua,
Un membru al familiei mele are certificat de handicap grav cu insotitor. Strangerea actelor necesare pentru eliberarea anuala a unui certificat este extrem de obositoare pentru persoana in cauza. As dori sa stiu daca noua lege care reglementeaza drepturile persoanelor cu handicap mai prevede un sprijin din partea statului pentru aceste persoane sau nu iar in caz afirmativ, care sunt ele.
Va multumesc.
Nu ati precizat multe detalii referitoare la handicapul persoanei in cauza. Legea difera in functie de multe criterii.
La ca fel de sprijin va referiti? Sprijnul / Modificarile legii pot fi de multe feluri.

Daca precizati exact legea, numarul, va fac rost de textul de lege si o veti putea citi chiar dvs.
Asa vedeti exact unde va incadrati si trageti concluziile.
anitsirc, utilizator
@nitsirc
doamna a precizat ca persoana respectiva este deja incadrata in grad de handicap grav

@catalinaciobotaru
legea asistentei sociale este o lege cadru care reglementeaza la modul general masurile de protectie sociala care vor fi luate pentru toate categoriile defavorizate (persoane cu handicap, persoane varstnice, persoane/familii fara/cu venituri mici, etc).
pentru fiecare categorie in parte (din cele enumerate mai sus), sunt elaborate noi legi care le vor abroga sau modifica pe cele existente.
in ceea ce priveste persoanele cu handicap, pana la aparitia noii legi ramane in vigoare legea nr. 448/2006 (republicata) privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
informatii depre stadiul proiectelor legislative le gasiti la:

[ link extern ]

proiectul legii asistentei sociale il gasiti la:

[ link extern ]