Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010, activitate in sistem militar

Buna ziua
Am un prieten care ar dori sa afle daca se incadreaza pentru iesirea la pensie la limita de varsta.
Nascut 25 septembrie 1962;
Perioada lucrata 30 ani si o luna din care 25 ani si o luna militar, 1 an si 6 luni stagiul militar obligatoriu si 2 ani scoala militara.
Cu grupe de munca vechimea este de 33 ani si o luna (cred ca aproximativ).
Multumesc anticipat.
Stima :">

Ce inseamna ceea ce ati scris si am citat mai jos?
Cu grupe de munca vechimea este de 33 ani si o luna (cred ca aproximativ).

Inseamna ca prietenul dvs. a lucrat in grupe de munca 33 de ani (ceea ce nu este posibil avand in vedere data nasterii lui), sau inseamna ca sunt adaugate si perioadele suplimentare? A lucrat si in conditii deosebite sau speciale?

Precizati clar perioadele lucrate in grupe de munca, adica precizati perioada lucrata in grupa I de munca si perioada lucrata in grupa II de munca. Daca este cazul, precizati si perioadele lucrate in conditii deosebite sau speciale. Stagiile sunt foarte importante.

Potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, pentru o persoana nascuta in septembrie 1962 varsta standard de pensionare este de 57 de ani si 2 luni, stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 2 luni iar stagiul complet de cotizare este de 24 de ani si 5 luni.

Asta inseamna ca prietenul dvs. poate solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 2 luni, fara a avea in vedere perioadele lucrate in grupe de munca. Reveniti cu perioadele clare lucrate in grupe de munca sau in alte conditii pentru a putea sa va dau raspunsul final.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsul promt.

Referitor la cei 33,1 ani de munca, din cate am inteles eu a lucrat 28,6 ani ca militar (adica 25 ani militar + 1,6 ani stagiul militar obligatoriu + 2 ani scoala militara) + 1,11 ani lucrati ca civil, deci lucrat an/an = 30,5 ani. La acesti 30,5 ani am adunat 2,7ani rezultati din grupele de munca.
Voi incerca sa revin cu datele complete.
La acesti 30,5 ani am adunat 2,7ani rezultati din grupele de munca.

Nu am cum sa inteleg ce ati scris mai sus, este absolut necesar sa reveniti cu perioadele lucrate in grupe de munca sau in conditii deosebite ori speciale, daca este cazul.

Din raspunsul meu anterior lipseste perioada cu care se reduce varsta standard de pensionare pentru activitatea lucrata in grupe de munca. Daca nu cunosc, concret, cat a lucrat prietenul dvs. in grupe de munca, nu am cum sa va raspund care este varsta standard redusa la care prietenul dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta.
Multumesc oricum.
O sa revin imediat ce o sa intru in posesia datelor.
Inca o data va multumesc.
Stima.:">