Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - cadru militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - cadru militar

Buna seara. Legat de pensionarea militarilor , voi pune in discutie situatia mea. sunt nascut in septembrie 1963. Pe data de 10 martie 1982 am fost incadrat cu carte de munca la o inteprindere dupa absolvirea scolii profesionale. in data de 06.09.1982 am incetat activitatea in intreprinderea respectiva in baza art . 57 alin 3 din legea 17/1972. deci am fost admis in scoala militara. Am terminat scoala militara promotie 1984.... repartizat intr-o garnizoana ..... unde i-mi desfasor activitatea de militar si in prezent 10.01.2012. In aceasta perioada am lucrat in conditii deosebite 18 ani grupa I ( distrugeri de materiale explozive ). Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie fara penalitati dupa data de 10.03 2012 cand asi avea 30 de ani de contributie, 2 ani ca elev in scoala militara si 27de ani si 8 luni cadru militar.

Cu deosebit respect !

Va multumesc !
Buna dimineata,

Potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, varsta standard de pensionare este de 57 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 25 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 6 luni.

Stagiile nu sunt o problema, le-ati realizat. Problema este varsta standard de pensionare, mai precis reducerea acesteia. Nu stiu care este perioada exacta cu care se reduce varsta standard de pensionare intrucat nu inteleg ce inseamna "conditii deosebite 18 ani grupa I". Daca perioada este lucrata in grupa I de munca, atunci varsta standard de pensionare se reduce cu doar 4 ani. Daca este vorba despre alte conditii, specifice pentru cadrele militare, atunci varsta standard de pensionare se reduce cu 9 ani (art. 55 din Legea nr. 263/2010). Poate reveniti cu precizari.