avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - cadru militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - cadru militar

Buna seara. Legat de pensionarea militarilor , voi pune in discutie situatia mea. sunt nascut in septembrie 1963. Pe data de 10 martie 1982 am fost incadrat cu carte de munca la o inteprindere dupa absolvirea scolii profesionale. in data de 06.09.1982 am incetat activitatea in intreprinderea respectiva in baza art . 57 alin 3 din legea 17/1972. deci am fost admis in scoala militara. Am terminat scoala militara promotie 1984.... repartizat intr-o garnizoana ..... unde i-mi desfasor activitatea de militar si in prezent 10.01.2012. In aceasta perioada am lucrat in conditii deosebite 18 ani grupa I ( distrugeri de materiale explozive ). Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie fara penalitati dupa data de 10.03 2012 cand asi avea 30 de ani de contributie, 2 ani ca elev in scoala militara si 27de ani si 8 luni cadru militar.

Cu deosebit respect !

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:24, 13 Ianuarie 2012
Buna dimineata,

Potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, varsta standard de pensionare este de 57 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 25 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 6 luni.

Stagiile nu sunt o problema, le-ati realizat. Problema este varsta standard de pensionare, mai precis reducerea acesteia. Nu stiu care este perioada exacta cu care se reduce varsta standard de pensionare intrucat nu inteleg ce inseamna "conditii deosebite 18 ani grupa I". Daca perioada este lucrata in grupa I de munca, atunci varsta standard de pensionare se reduce cu doar 4 ani. Daca este vorba despre alte conditii, specifice pentru cadrele militare, atunci varsta standard de pensionare se reduce cu 9 ani (art. 55 din Legea nr. 263/2010). Poate reveniti cu precizari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010, activitate in sistem militar loadingvirus loadingvirus Buna ziua Am un prieten care ar dori sa afle daca se incadreaza pentru iesirea la pensie la limita de varsta. Nascut 25 septembrie 1962; Perioada lucrata 30 ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie - politist mihaighgeorghe mihaighgeorghe lucrez din 1980 ,la intrarea in scoala militara aveam 8ani 10luni si 27de zile stagiul militar lam facut in 12-06-1985 pina in 29-10-1986.la cei 8 ani am un ... (vezi toată discuția)