Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pretentii dupa construire sarpanta bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pretentii dupa construire sarpanta bloc

Buna ziua,

de curand am aflat de la vecina mea ca m-a dat in judecata pe motiv ca trebuie sa ii platesc o anumita suma pentru construirea sarpantei. Totul a pornit din momentul in care nu am fost de acord cu cedarea uscatorului care din cate stiu este un drept comun. As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez in acest caz tinand cont de faptul ca aceasta sarpanta s-a construit acum vreo zece ani fara ca vecina sa instiinteze vreun vecin, fara sa ceara vreun drept banesc, fara a primi vreo instiintare de la asociatia de proprietari, fara a mai lasa pe cineva sa urce pe bloc cu toate ca e spatiu comun, eu neavand vreodata pretentia de a folosi acel spatiu dar stiu cazuri cu ceilalti vecini de la etajul patru care au vrut sa-si repare si ei si nu le- a dat voie pe motiv ca ea a acoperit si uscatorul si casa scarii si asta ca asa a vrut ea(de atuci urmarea uscatorul pentru a-si mai face o camera, nu stiu daca are autorizatie de constructie. Este posibil ca dupa atatia ani sa aiba pretentii si asta doar de la mine pentru ca, la ceilalti vecini nu le-a cerut nimic, si cum as putea demonstra ca am dreptate atat timp cat eu am ramas singurul pe scara in timp ce ceilalti vecini din acea vreme au vandut toti apartamentele si nu mai stiu nimic de ei? Multumesc
Dv. personal nu ii datorati ei, direct, nimic.
Uscatoria, terasa, subsolul, holurile dintr-un condominiu sunt proprietate comuna.
Lucratile de reparatii si amenajari la proprietatea comuna se fac prin asociatia de proprietari, cand aceasta hotaraste cand se va face aceasta lucrare, alege din mai multe oferte, negociaza pretul lucrarii, primeste factura si chitante, face un contract de lucrare cu garantii acordate de prestator.
Deci nu se apuca oricine sa faca lucrari in bloc si apoi se trezeste ca vrea bani de la vecini....si dupa atata timp.

Nu are nicio sansa..... !
1-Avand in vedere vechimea constructie de "vreo zece ani"dreptul de a solicita legal suma s-a prescris
2-Vecina ,daca a formulat actiune impotriva dvs are obligatia sa probeze in conditiile legii temeinicia pretentiilor
Are obligatia sa depuna probe care sa ateste data la care a fost executata sarpanta,acordul asociatiei de proprietari,acordul autoritatii locale
Eventuala actiune formulata in instanta,pentru lucrare executata in urma cu zece ani,va fi respinsa
Si eu pana la urma cum pot demonstra ca sarpanta are aceasta vechime atata timp cat nu mai am nici un vecin pe scara din cei vechi de acum zece ani? Este nevoie neaparat sa imi i-au un avocat sau pot sa ma prezint singur? Multumesc
simplu...existenta documentelor.
nu..asteptati sa va dea in judecata
proprietaru a scris:

simplu...existenta documentelor.

care documente?,,,,ca eu nu am in nici un document de la acea constructie din acel moment