Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contabilitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contabilitate

buna ziua/seara
Am si eu o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva.
La fima unde lucrez un salariat a primit un imprumut mai mare. La fiecare lichidare i se opreste 300 lei . In fine.... Suma care i-a ramas de restituit (3000) directorul a sus sa fie ca o premiere. Cum se procedeaza?
Se face stat separat in care restul sa ramana 3000 si sa se inchida contul 461
Ceva sa se stinga datoria? Nici eu nu am inteles prea bine dar ma rog
la art. 55 al.3 CF
69. Avantajele în bani şi în natură sunt considerate a fi orice foloase primite de salariat de la terţi sau ca urmare a prevederilor contractului individual de muncă ori a unei relaţii contractuale între părţi, după caz.
70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere şi avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:.................
72. Avantajele în bani şi echivalentul în lei al avantajelor în natură sunt impozabile, indiferent de forma organizatorică a entităţii care le acordă.

Art. 296^4 Baza de calcul al contribuţiilor sociale individuale
(1) Baza lunară de calcul al contribuţiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b), reprezintă câştigul brut realizat din activităţi dependente, în ţară şi în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, care include:
o) orice alte sume de natură salarială sau avantaje asimilate salariilor în vederea impunerii.
in Norme Art. 296^4 lit. o)

7. Avantajele includ, fără a fi limitate la acestea, următoarele:
a) împrumuturi nerambursabile;
b) anularea unei creanțe a angajatorului asupra angajatului.

Cind a fost acordat imprumutul suma trebuia evidentiata in contul 4282 -alte creante in legatura cu salariatii
-se acorda 4282=5311
-se recupereaza lunar 5311=4282
Conform C.M. art.. 169
(1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

Acel avantaj in bani acordat trebuia luna de luna introdus in celelalte venituri si impozitat , calculate contributii , apoi se scadea din venitul net pentru a i-se calcula restul de plata.