Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Beneficiar pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Beneficiar pensie alimentara

Se da urmatoarea situatie:
Prietena mea are un copil conceput cu o persoana necunoscuta iar dupa nasterea acestuia s-a casatorit. Noul sot l-a declarat ca si copil acesta purtandu-i numele. Dupa divortul lor ea poate cere pensie alimentara?
Da, poate cere pensie ca pana la proba contrarie , e copilul lui. Daca nu i se pare corect fostului sot, acesta poate contesta recunoasterea paternitatii in instanta
gi-jane2, moderator
Conform legii este tatal copilului astfel incat da poate cere, de fapt chiar este obligata sa ceara intrucat beneficiara nu este ea si minorul
da,poate cere.conform legi el este tatal copilului.