Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contestarea filiatiei/recunoasterii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contestarea filiatiei/recunoasterii

A s-a casatorit cu B, B fiind insarcinata in 6 luni
A stia ca nu este tatal copilului, totusi, il recunoaste trecandu-l pe numele lui
Acum B introduce actiune de divort si cere pensie de intretinere in conditiile in care este plecata de acasa de vreo 2 ani in concubinaj cu altul.
Au trecut 3 ani de la nasterea copilului deci nu mai merge tagada paternitatii.
Pe calea reconventionalei pot contesta recunoasterea/filiatia ?
Sau e mai bine actiune separata?
Am gasit cateva spete interesante de admitere pe contestarea paternitatii care e imprescriptibila...
Cum e mai bine?
depune cerere de contestare a paternitatii
- Art. 53: "Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Copilul nascut dupa desfacerea, declararea nulitatii sau anularea casatoriei are ca tata pe fostul sot al mamei, daca a fost conceput in timpul casatoriei si nasterea sa a avut loc inainte ca mama sa fi intrat intr-o noua casatorie.
Dispozitiile art. 51 sunt aplicabile si situatiilor prevazute in prezentul articol.";

- Art. 54: "Paternitatea poate fi tagaduita, daca este cu neputinta ca sotul mamei sa fie tatal copilului.
Actiunea in tagaduirea paternitatii poate fi pornita numai de sot; mostenitorii acestuia pot continua actiunea pornita de el.

Daca sotul este pus sub interdictie, actiunea va putea fi pornita de tutore, insa numai cu incuviintarea autoritatii tutelare.
In toate cazurile, mama copilului va fi citata."
nu pot face actiune in tagada ca au trecut 3 ani de la nastere.
singura solutie e contestarea recunoasterii/filiatiei

mai am o problema: pe citatie scrie ca am obligatia sa depun cu 5 zile inainte de termen intampinare
eu stiam ca pot sa ma duc si cu ea in mana la primul termen...imi scapa ceva?
Intre tagada de paternitate si contestarea filiatiei nu se da cu banul. Iar contestarea recunoasterii si a filiatiei nu-i tot una.

Copilul s-a nascut in casatorie.
Tagada - este acea actiune care tinde la rasturnarea prezumtiei de paternitate, pentru ca e cu neputinta ca sotul mamei sa fie tatal copilului.

Contestarea filiatiei tinde la a dovedi ca nu-si gaseste aplicare prezumtia pentru ca:
- cei doi (parinti) nu au fost niciodata casatoriti.
- copilul a fost nascut anterior incheierii casatoriei (nu s-a nascut si nici nu a fost conceput in timpul acestei casatorii)
- copilul a fost nascut dupa 300 zile de la divort.
dar din greseala a fost considerat copil din casatorie.

Contestarea recunoasterii ... presupune intai de toate o recunoastre (a unui copil din afara casatoriei), adica o alta situatie decat aceea in care isi gaseste aplicare prezumtia ce se rastoarna prin tagada.
ai dreptate. am citit si eu intre timp.
in concluzie omul n-are nici-o sansa.
totusi actul prin care termenul de prescriptie de 6 luni s-a transformat in 3 ani, a intrat in vigoare la data de 8 noiembrie 2007. copilul a fost nascut pe 8 nov 2004. am vreo sansa de repunere in termen?
exemple de repunere in termen pe tagada?
miruna.c, utilizator
ah, gata
sunt prea obosita...acum observ ca actul de nastere al copilului este anterior date casatoriei
in concluzie merg pe contestarea recunoasterii