avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contestarea filiatiei/recunoasterii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contestarea filiatiei/recunoasterii

A s-a casatorit cu B, B fiind insarcinata in 6 luni
A stia ca nu este tatal copilului, totusi, il recunoaste trecandu-l pe numele lui
Acum B introduce actiune de divort si cere pensie de intretinere in conditiile in care este plecata de acasa de vreo 2 ani in concubinaj cu altul.
Au trecut 3 ani de la nasterea copilului deci nu mai merge tagada paternitatii.
Pe calea reconventionalei pot contesta recunoasterea/filiatia ?
Sau e mai bine actiune separata?
Am gasit cateva spete interesante de admitere pe contestarea paternitatii care e imprescriptibila...
Cum e mai bine?
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 13:53, 9 Ianuarie 2010
deci cum e mai bine?
eu trebuie sa depun intampinare. contest pe aceasta cale si recunoasterea paternitatii sau o las cum cade la divort si merg pe cale separata?
miruna.c a scris:

...acum observ ca actul de nastere al copilului este anterior date casatoriei
in concluzie merg pe contestarea recunoasterii


Pai. da - asta schimba datele problemei.
in concluzie merge contestarea paternitatii pe calea reconventionalei?
Evident ca da.
Copilul fiind nascut anterior incheierii casatoriei cu A, nu poate sa se prezume ca este copilul lui A.
A recunoaste paternitatea copilului, in timpul casatoriei cu B, astfel incat in certificatul de nastere al copilului lui B apare A ca tata.
Actiunea in contestarea recunoasterii de paternitate este imprescriptibila si poate fi introdusa de orice persoana interesata, inclusiv de autorul recunoasterii de paternitate.
Pe cale de consecinta, cu ocazia divortului solicitat de B, A va introduce cerere reconventionala prin care va contesta recunoasterea paternitatii fata de copilul lui B, efectuata in cadrul casatoriei cu aceasta.
Dupa admiterea contestatiei, pe calea cererii reconventionale, copilul ve deveni copil nascut in afara casatoriei dintre A si B, astfel ca A nu poate fi obligat la plata pensiei de intretinerea in favoarea minorului lui B. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paternitate veronika2008 veronika2008 Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. ... (vezi toată discuția)
Prescriptie pentru tagada de paternitate edmond11 edmond11 Buna ziua, Pot introduce actiune in tagada paternitatii prin care sa cer test ADN daca minorul rezultat in timpul casatoriei cu mama lui are 11 ... (vezi toată discuția)
Actiune de contestare a recunoasterii paternitatii iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Care este baza legala pentru o actiune de contestare a recunoasterii paternitatii?Va rog sa imi spuneti care sunt pasi care trebuiesc parcursi ... (vezi toată discuția)