Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Buna seara,
Am profit nerepartizat atat in 2009 cat si in 2010 pe care m-am hotarat sa-l repartizez pe dividende acum in decembrie 2011. Va rog din suflet sa-mi spuneti cum anume trebuie sa procedez: adica fac o hotarare a sociatului unic prin care repartizez aceste dividende 15000 lei, dar cum calculez impozitul si mai important cand il platesc si cand il declar? La suma neta trebuie sa platesc 5,5% la sanatate chiar dac sunt salariat cu norma intreaga?
Va multumesc anticipat.
Sunt mai derutata deci legea spune ca daca e salariat nu plateste cass la dividendele ridicate
Ordinul in schimb spune ca trebuie sa platesc....am inteles corect? Pana la urma ce fac?