Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce raspundere juridica are proprietarul unei firme ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce raspundere juridica are proprietarul unei firme daca are administrator?

Buna,

As dori sa stiu ce fel de raspundere juridica are proprietarul unei firme daca acesta a numit un administrator? Poate fi acesta tras la raspundere pentru deciziile administratorului? Proprietarul unei firme poate fi angajat cu carte de munca la propria firma?
Daca administratorul este numit in actele depuse la registrulo comertului, proprietarul firmei raspunde in limita capitalului social depus, iar administratorul raspunde pentru faptele de gestiune si bancruta frauduloasa, precum si orice alta fapta care creeaza un prejudiciu firmei si tertilor. Da, puteti avea calitatea de salariat la propria firma
Deci proprietarul nu poate fi implicat penal pentru faptele administratorului societatii, dar poate raspunde material pt deciziile administratorului?!

Problema este ca eu ma mut din localitate si nu mai pot administra firma. Nu vreau sa ma trezesc cu dosare penale pentru faptele altuia... Ca mai baga mana in bani... :hammer: asta este, dar nu vreau sa am complicatii de natura penala sau sa fiu obligat sa platesc mai mult decat capitalul social depus.
Alin14, utilizator
puteti fi angajat in firma dv.daca sunt cel putin doi asociati in aceasta firma,altfel nu.