Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri obtinute inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri obtinute inaintea casatoriei

Sunt divortata si as vrea sa ma recasatoresc.Locuiesc intr-un apartament de 2 camere care este cumparat pe numele mamei si as vrea sa-mi iau unul cu trei camere ,mai bun.Intrebarea este:daca mi-l iau pe numele meu(vanzand in prealabil apartamentul mamei in care locuiesc si mai adaugand o suma de bani) si pe urma ma recasatoresc,viitorul meu sot,beneficiaza de cota parte din noul apartament ?Dar daca participa si el cu o suma de bani,fara sa fie trecut in acte.pe urma beneficiaza de o parte din apartament?Nu stiu cum ar fi mai bine sa-mi iau intai apartamentul si apoi sa ma casatoresc sau sa-l iau dupa casatorie?
bine ar fi sa aveti un partener ideal , dar si in acest caz lasati totusi o marja de eroare , in caz ca apar probleme de nerezolvat , care nu prea cred ca ar putea sa fie , dar nu se stie ceea ce ne rezerva viata , consultati-va si cu viitorul sot si sfatul meu ar fi circumspectie , in orice caz in tarile vestice eu stiu ca sunt reglementate destul de restrictiv legaturile matrimoniale in partea materiala pt. nu cadea in dezamagire ,
va sfatueisc sa luati masurile de precautie ca sa nu aveti de suferit , daca se va intampla , bine ar fi ca legatura sa aiba un sens ascendent , si de aceea porniti de la nivelul minim de partasie materiala ,
si veti vedea daca la sfarsit se merita sa il gratificati , caci nu va sfatuiesc sa faceti donatii de care sa nu va bucurati , trebuie sa stiti ca dupa cate stiu barbatii cauta in special sa fie materialisti , si sper sa nu deschid o polemica pe forum
Bunurile obtinute in timpul casatoriei sunt bunuri comune.
Daca participa si el cu o suma de bani la cumparare si aceasta se intampla inainte de casatorie, v-a fi partea lui in apartament.
E interesant ca deja faceti socoteli cat? cum? al cui?:stunned:
De ce va mai casatoriti,?:-/ Nu aveti destui bani pentru a cumpara cu trei camere ? #-o
vivas a scris:

Sunt divortata si as vrea sa ma recasatoresc.Locuiesc intr-un apartament de 2 camere care este cumparat pe numele mamei si as vrea sa-mi iau unul cu trei camere ,mai bun.Intrebarea este:daca mi-l iau pe numele meu(vanzand in prealabil apartamentul mamei in care locuiesc si mai adaugand o suma de bani) si pe urma ma recasatoresc,viitorul meu sot,beneficiaza de cota parte din noul apartament ?Dar daca participa si el cu o suma de bani,fara sa fie trecut in acte.pe urma beneficiaza de o parte din apartament?Nu stiu cum ar fi mai bine sa-mi iau intai apartamentul si apoi sa ma casatoresc sau sa-l iau dupa casatorie?

Apartamentul nu va intra la procesul de partaj din moment ce va fi dobandit inainte de incheierea casatoriei.
Daca participa cu o parte din bani va avea un drept de creanta.
Nu va fi proprietar in devalmasie cu dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
sant in actiune de partaj,eu am avut o garsoniera dobandita inainte de casatorie pe care am vindut-o in timpul casatoriei, cu banii obtinui s-au facut imbunatatiri n casa ,nu pot demonstra cu factuuri sau chitante pt ca in momentul acela nu-mi puneam problema daca se va intampla ceva pe viitor, pot cere un procent mai mare din valoarea apartamentului, ca document am numai contractul de vinzare cumparare,pot aduce martori care sa confirme ca cu banii obtinuti am contribuit la valoarea apartamentului?
ce saNSE AM?
Ceea ce dobanditi inaintea casatoriei este bun propriu ,neintrand in masa bunurilor comune partajabile.
Daca prietenul dvs participa si el la achitionarea acestui bun , el are o cota parte din dreptul de proprietate , in functie de aceasta constributie efectiva a acestuia.
Daca va veti fi casatorit cu acesta , bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale celor doi soti .
Sigur ca dvs ati putea face dovada ca ati avut o contributie mai mare in achizitionarea bunului imobil, revenindu va o cota parte mai mare din dreptul de proprietate .
Situatia juridica cea mai sigura este aceea cand bunul imobil este bun propriu al dvs , astfel incat dvs puteti sa dispuneti in mod liber si nestingherit de acesta.