Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare de calatorie in strainatate pentru elevi ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare de calatorie in strainatate pentru elevi de18 ani

as dori sa stiu daca este obligatorie o asigurare medicala pentru un elev de 18 ani daca pleaca in vacanta in spania.
Obligatorie nu este dar se poate sa intampine probleme la vama. In orice caz... este foarte "indicata" deoarece aceasta nu costa forte mult iar in cazul unui eveniment nedorit costurile de spitalizare sunt foarte mari. (Ex.: Transport cu salvarea pe aprox. 4-5 km = 3000 euro)
Asigurarile de calatorie sunt obligatorii dar nu sunt de loc scumpe. Sunt insa de foarte mare utilitate. In caz de eveniment interventiile medicale in strainatate sunt extrem de scumpe. Asa ca pt cca 25-30 de lei nu veti avea griji acolo.
Nu, nu este obligatorie, dar merita sa fie incheiata pentru ca are un pret foarte accesibil.
Este o asigurare facultativa si nu este obligatorie. Dupa cum am precizat mai devreme, costurile de transport si spitalizare sunt extrem de mari. Ar trebui ca suma asigurata sa fie de 50.000 euro, aceasta acoperind inclusiv costurile de repatriere in cazul unui eveniment nefericit.

Adrian.Tudor a scris:

Asigurarile de calatorie sunt obligatorii dar nu sunt de loc scumpe. Sunt insa de foarte mare utilitate. In caz de eveniment interventiile medicale in strainatate sunt extrem de scumpe. Asa ca pt cca 25-30 de lei nu veti avea griji acolo.