Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de ucenicie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de ucenicie

O societate comerciala poate angaja cu contract de ucenicie un salariat care sa desfasoare o activitate care nu se ragaseste in obiectul de activitate al firmei?
Cu ce temei?

va multumesc anticipat,
Puteti detalia intrebarea?

Va dau un exemplu:
Companie cu obiect principal de activitate "marketing/publicitate".
Aceasta companie a avut nevoie si si-a angajat:
- analisti de marketing
- programatori
- secretara
- agenti de vanzari
- contabil
- manager de resurse umane
- ingrijitor (femeie de serviciu)
- oameni pt call center

Firma respectiva nu are in "obiectul de activitate" activitati precum: contabilitate, secretariat, informatica, etc.... dar firma ofera clientilor doar servicii publicitare. Pentru realizarea serviciilor publicitare, firma a angajat personal specializat din diferite domenii.
Cred ca puteti angaja personalul de care aveti nevoie pentru a va desfazura activitatea din "obiectul de activitate" = pt a furniza cientului servicii/produse care se incadreaza in obiectul de activitate, nu altele.
Folositi mijloacele de care aveti nevoie pentru a furniza clientului DOAR servicii/produse care se incadreaza in "obiectul de activitate al firmei".
anitsirc, utilizator
Laurys a scris:

O societate comerciala poate angaja cu contract de ucenicie un salariat care sa desfasoare o activitate care nu se ragaseste in obiectul de activitate al firmei?
Cu ce temei?

va multumesc anticipat,

1. Ucenicia la locul de muncă reprezintă formarea profesională realizată în baza unui contract de ucenicie la locul de muncă.

2. In speta, cred ca este posibila incheiere unui astfel de contract.

3. cadrul legal in constituie Legea 279/2005 privind ucenicia la locul de munca, republicata 2011
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic