Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal sporuri

Suntem o primarie iar salariile sunt foarte foarte mici si de aici si urmatoarea intrebare: Ce salariu trec in casuta "salariu brut" daca fara sporul de vechime, acesta este mai mic decat salariul minim garantat (670 lei) ? Am inteles ca se trece salariul fara sporuri, insa in cazul meu, acesta este sub 670 lei.
bogdan77m a scris:

Suntem o primarie iar salariile sunt foarte foarte mici si de aici si urmatoarea intrebare: Ce salariu trec in casuta "salariu brut" daca fara sporul de vechime, acesta este mai mic decat salariul minim garantat (670 lei) ? Am inteles ca se trece salariul fara sporuri, insa in cazul meu, acesta este sub 670 lei.

fiind institutie publica, noul salariu de baza de la 01.01.2011 are inclus in el sporul de vechime. Salariile se vor modifica in functie de transele de vechime in care se incadreaza salariatii. In Revisal veti trece salariul stabilit prin Dispozitia primarului, salariu care include sporul de vechime.
NU aveti cum sa treceti un salariul minim sub minimum prevazut de lege ... de la 01.01.2012 salariul minim este de 700 lei ..prin urmare, acesta tebuie sa fie salariul dvs la care se vor aduga si sporurile avute ... in sectorul bugetar, in general, sporurile sunt incluse in salariu...