avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal sporuri

Suntem o primarie iar salariile sunt foarte foarte mici si de aici si urmatoarea intrebare: Ce salariu trec in casuta "salariu brut" daca fara sporul de vechime, acesta este mai mic decat salariul minim garantat (670 lei) ? Am inteles ca se trece salariul fara sporuri, insa in cazul meu, acesta este sub 670 lei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:13, 2 Ianuarie 2012
bogdan77m a scris:

Suntem o primarie iar salariile sunt foarte foarte mici si de aici si urmatoarea intrebare: Ce salariu trec in casuta "salariu brut" daca fara sporul de vechime, acesta este mai mic decat salariul minim garantat (670 lei) ? Am inteles ca se trece salariul fara sporuri, insa in cazul meu, acesta este sub 670 lei.


fiind institutie publica, noul salariu de baza de la 01.01.2011 are inclus in el sporul de vechime. Salariile se vor modifica in functie de transele de vechime in care se incadreaza salariatii. In Revisal veti trece salariul stabilit prin Dispozitia primarului, salariu care include sporul de vechime.
NU aveti cum sa treceti un salariul minim sub minimum prevazut de lege ... de la 01.01.2012 salariul minim este de 700 lei ..prin urmare, acesta tebuie sa fie salariul dvs la care se vor aduga si sporurile avute ... in sectorul bugetar, in general, sporurile sunt incluse in salariu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim brut pe economie gordius gordius In cazul aplicarii legislatiei cu privire la salariul minim brut pe economi vor fi majorate la suma de 700 lei, salariile de baza brute, care cu toate ... (vezi toată discuția)
Salar de bazã de la 01.01.2012 egrindeanu egrindeanu Referitor la Hot.Guv. 1225/2011 prin care creste salariul minim brut pe ţară la 700 lei, am o nedumerire şi anume:La art.2 se spune \"Pentru personalul din ... (vezi toată discuția)
Salariu de baza Teodora123 Teodora123 Sunt functionar public de 3 ani cu salariu minim de 700 lei.#-o Intrebarea mea este: Mai exista salariu de baza? Si la acest salariu de baza se adauga ... (vezi toată discuția)