avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar de bazã de la 01.01.2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar de bazã de la 01.01.2012

Referitor la Hot.Guv. 1225/2011 prin care creste salariul minim brut pe ţară la 700 lei, am o nedumerire şi anume:La art.2 se spune "Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata ". La data de 01.01.2011 salariu de bază minim era de 670 lei iar o persoană angajată ca asistent maternal avea salariul de incadrare de 600 lei ( neavând spor de vechime salariul de bază a fost tot 600 lei), corect nu era 670 lei?.
Anul acesta incadrarea rămâne tot 600 lei iar salariul de bază minim brut va fi de 700 lei. Este corect?
Cu mulţumiri!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:44, 3 Ianuarie 2012
Salariul minim va trebui sa fie de 700 lei ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim in sanatate ? badocSDH10 badocSDH10 Legea Cadru nr. 284 din 28 dec. 2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice la cap. II, art. 11 (4) prevede \"La data intrarii ... (vezi toată discuția)
Salariu minim net la privat Jenu68 Jenu68 Buna ziua! Apreciez raspunsurile competente primite pe site-ul Dvs! Am cautat in forum si chiar in alta parte dar n-am gasit nimic despre salariul minim ... (vezi toată discuția)
Salarizare vio08 vio08 Buna ziua. Sunt infirmiera iar salariul meu de baza, la care se aplica sporul de vechime si sporul de sectie este de 682 lei. Dupa ce mi se aplica sporurile, ... (vezi toată discuția)