Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna ziua. Sunt infirmiera iar salariul meu de baza, la care se aplica sporul de vechime si sporul de sectie este de 682 lei. Dupa ce mi se aplica sporurile, salariul de incadrare nou este de 1028 lei. Este corect ca salariul de baza sa fie sub salariul minim pe btara? va multumesc!
Potrivit HG 871/2013, art.2 , pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.