avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim 2014

in statele de plata la institutia unde lucrez salariul meu de baza e 740 lei la care se adauga sporul de vechime si un alt spor de ecran iar brutul e de 920 lei,
intrebarea mea - de ce nu beneficiez si eu de marirea salarului de baza la 850lei
am intrebat de contabil a spus ca voi beneficia atunci cand minimul va fi peste 920 cat e salariul meu brut?
conform HOTÃRÂRII nr. 871/2013 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată la Art. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.

ce sa inteleg ? nu se vrea din cadrul institutiei sau e o problema generala la bugetari .

va multumesc #-oX-(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:40, 3 Ianuarie 2014
Cred ca este o problema majora in cadrul sectorului bugetar asa ceva. Opinia mea este contrara acestor practici din sectorul bugetar , intrucat :
- se mareste salariul de incadrare si nu salariul pe care il aveti dvs acum.

- potrivit art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim 900 lei crmnradu crmnradu Buna ziua! Conf. HG 871/2013 pt pers. bugetar, nivelul sariului de baza, potrivit incadrarii trebuie sa fie de 900 lei de la 1.07.2014. Avem un caz: o ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime delcos3 delcos3 sporul de vechime a fost cumulat cu salariul, datorita indexarilor salariului minim pe economie am ajuns sa iau salariul minim pe economie dupa 27 ani de ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime la institutii marengo85 marengo85 Buna ziua, Ma angajez intr-o institutie publica cu un salariu minim de 975 s, mi se da si vechimea de 25%in plus la aceasta suma , sau cum se face cu ... (vezi toată discuția)