Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim 2014

in statele de plata la institutia unde lucrez salariul meu de baza e 740 lei la care se adauga sporul de vechime si un alt spor de ecran iar brutul e de 920 lei,
intrebarea mea - de ce nu beneficiez si eu de marirea salarului de baza la 850lei
am intrebat de contabil a spus ca voi beneficia atunci cand minimul va fi peste 920 cat e salariul meu brut?
conform HOTÃRÂRII nr. 871/2013 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată la Art. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 1.

ce sa inteleg ? nu se vrea din cadrul institutiei sau e o problema generala la bugetari .

va multumesc #-oX-(
Cred ca este o problema majora in cadrul sectorului bugetar asa ceva. Opinia mea este contrara acestor practici din sectorul bugetar , intrucat :
- se mareste salariul de incadrare si nu salariul pe care il aveti dvs acum.

- potrivit art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.