Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor de vechime la institutii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor de vechime la institutii

Buna ziua,
Ma angajez intr-o institutie publica cu un salariu minim de 975 s, mi se da si vechimea de 25%in plus la aceasta suma , sau cum se face cu vechimea?
Va multumesc.
Dupa cum se calculeaza salariile in sectorul bugetar , salariul va fi de 975 lei.

Calculul salariului in sectorul bugetar este inca o problema discutabila. In opinia mea, acesta este calculat gresit.

Art.160 C.mun. prevede ca, salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

HG nr. 1091/2014 dispune la art.2 ca, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Probabil ca o actiune in instanta va decide daca este sau nu calculat corect salariul dvs.
Va multumesc pentru raspuns si ca sunteti mereu alaturi de noi pentru a ne ajuta cu raspunsuri, va urez sa aveti mult spor in activitate .
PASTE FERICIT!