Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovarea in administratia publica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovarea in administratia publica

Sunt numita temporar pe functia de inspector de personal la o unitate de administratie publica si am intalnit doua situatii :una a unui angajat care a implinit 3 ani de la ultima promovare si a doua , a altui angajat care a teminat facultatea si postul pe care este angajat este de studii superioare.Cum trebuie sa procedez ca sa ii promovez pe acesti salariati, care sunt pasii de urmat , ce trebuie sa fac?Va multumesc!
sunt contractuali sau pe functie publica ?
daca e functie publica trebuie avizul ANFP
daca e contractal faceti un examen de promovare in functie
Si eu lucrez in administratie si recent am promovat in functie un salariat
Speta mea este un referent I contractual cu studii medii l-am promovat in contractual inspector de specialitate II studii superioare
Am vrut sa transform postul contractual de referent in functie publica de inspector , dar nu am primit aviz din cauza studiilor medii
Daca cazul dumneavoastra seamana cu al meu revin cu mai multe date cu privire la organizarea examenului
Un angajat este contractual de executie si unul contractual de conducere.