Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrarea functionarilor publici

care este modul de incadrare a functionarilor publici cu studii medii care au absolvit
intre timp studii superioare?
incadrarea se va face conform noilor studii.
Angajatorul trebuie sa organizeze examenul de promovare in clasa, conform studiilor absolvite, conform HG 611/2008 si Ordinului ANFP 10280/2008. Dupa sustinerea acestui examen, tot angajatorul va solicita ANFP avizul pentru transformarea postului din studii medii in studii superioare, inaintand si anumite documente (fisa postului, procesul verbal final al examenului, etc). Odata obtinut acest aviz, trebuie data o HCL pentru modificarea organigramei. In final, functionarul public este numit, prin decizia conducatorului institutiei publice, pe noua functie.