Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Maternitate

Buna ziua,
Peste 2 luni si jumatate ar trebui sa incep serviciul dupa 2 ani de maternitate.In acest timp colegei mele i-au desfiintat postul si am inteles ca nu mai vor sa ma ia inapoi. Este legal, ce pot sa fac?
Multumesc
Da, este legal ca dupa revenirea din CCC angajatorul sa decida concedierea dvs ... insa inainte de asta , dvs aveti dreptul de a va intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ati fi avut dreptul in timpul absentei, conform art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002.