avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda contraventionala pentru lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda contraventionala pentru lipsa rovinieta

Astazi , am gasit la cutia postala un proces verbal de contraventie pentru circulatia autovehiculului pe DN2A fara a avea rovinieta .Procesul verbal este insotit de o instiintare de plata pentru plata tarifului de despagubire conform art8 alin3 din OG nr 15/2002 . Aceste documente sunt insotite de un pv de indeplinire a procedurilor de comunicare ( datat 14.12.2011 ) .
Procesul verbal de contraventie si instiintarea de plata este datata in 05.12.2011 dar fapta este savarsita in 10.06.2011 ( proba este un foto )
Am trei intrebari :
1) Care este termenul de prescriptie a unei asemenea contraventii si daca nu cumva sunt in fata depasirii termenului de prescriptie ( avand in vedere ca sunt instiintat la mai bine de 6 luni de la savarsirea faptei ) ? Mentionez si faptul ca la putin timp dupa aceea am platit rovinieta ( valabila inca si azi ) .
2)La ce se refera taxa de despagubire ?
3) Ce mi se poate intampla daca nu trimit la CESTRIN o dovada de achitare a amenzii si a tarifului de despagubire in termen de 15 zile ( asa cum este mentionat in instiintarea de plata ) ? Ca sa fiu mai exact precizez ipoteza platii dar netrimiterii dovezilor de plata .
Multumesc anticipat .
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
Stadva, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 00:38, 15 Decembrie 2011
Termenul nu a fost depasit pt ca CNDNR are la dispozitie 6 luni ca sa va intocmeasca PV si inca o luna sa vi-l trimita. Daca nu trimiteti o copie ca ati achitat amenda este posibil sa nu fiti scos din baza de date cu amenda si o sa mai primiti si alte avertismente. Nu va recomand asta pt ca veti suporta pierderile de timp si nervi ca sa demonstrati ca ati platit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala rovinieta Barbug Barbug Buna ziua, Am primit acum o saptamana o amenda de rovinieta din data de 30.11.2010 pe care am platit-o( 250 lei+ 25euro). Astazi mi-au mai venit inca doua ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovigneta - termene de prescriptie karina0910 karina0910 am primit la data de 1 noiembrie o amenda lipsa rovigneta din data de 27 aprilie.Am inteles ca amenda se prescrie dupa 6 luni.Pe 4 nov. cand am ajuns acasa,am ... (vezi toată discuția)
Amenda rovigneta camera antidote antidote Buna ziua In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost ... (vezi toată discuția)