Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE LA INTOARCERE DIN CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE LA INTOARCERE DIN CONCEDIU CRESTERE COPIL

Buna ziua,
Sunt in crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an. In ianuarie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu, insa am primit un telefon de la sefa biroului prin care sunt anuntata din timp sa-mi caut de lucru pentru ca la birou s-a primit o directiva sa nu se mai primeasca persoanele aflate in crestere copil. Astfel ca atunci cand ma voi intoarce voi primi o notificare, urmeaza o perioada de preaviz si un salariu compensatoriu si gata - sunt concediata. Este posibila asa ceva? Stiam ca legea interzice concedierea persoanelor care se intorc la serviciu din crestere copil minim 6 luni.Ce pot sa fac? Ce drepturi am?
Multumesc
Potrivit art.25 din OUG nr.111/2010 :
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

Prin urmare, daca se decide concedierea dvs atunci puteti ataca in instanta aceasta decizie ...