avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 198 C.pr.pen art.176 alin.1 lit.e C.pr.pen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 198 C.pr.pen art.176 alin.1 lit.e C.pr.pen

as dori sa stiu si eu ce prevad aceste articole deoarece am primit aceasta citatie dupa 3 luni de la terminarea procesului si dupa ce s a dat sentinta.citatie vine de la o sectie de politie nu de la tribunal.ce prevad aceste articole si ce se intampla in caz de neprezentate deoarece eu nu sunt in tara si nu am cum sa ajung.va multumesc
Cel mai recent răspuns: karmyrafy , utilizator 17:34, 15 Decembrie 2011
Omorul deosebit de grav-art. 176 C. penal; Actul sexual cu un minor-art. 198 Cod penal.
In ce calitate ati fost citat? Martor, invinuit?

Edital ter :

198 Cod proc. pen. - amenda judiciara
176 Cod proc. pen. alin. e) - partea citata are dreptul la un aparator

Mea culpa, am crezut ca sunt art din codul penal .

Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Altceva ce mai scrie?
198 Cod proc. pen. prevede amenda judiciara
176 Cod proc. pen. alin. e) prevede ca partea citata are dreptul la un aparator
m am prezentat la proces.pana cand sa dat sentinta.fapta este furt calificat,procesul s a incheiat si repet m am prezentat de fiecare data.in calitate de invinuit.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
karmyrafy, utilizator
Romaneste stiti? ce mai scrie pe citatie?
Eu pot doar sa banuiesc ca e vorba de alta fapta, si sunteti chemat sa dati declaratii, fie in calitate de autor, fie in calitate de martor.

Edit later: deci ca invinuit. E vorba e alta fapta. Felicitari!
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
Ana-Maria Dutescu, Avocat
pe citatie scrie doar ca sunt chemat la organul de politie in calitate de invinuit dar nu stiu de ce deoarece cum am mai spus procesul s-a terminat am fost prezent la toate sedintele,alte fapte nu mai am.chiar nu stiu la ce sa ma astept,si repet as dori sa stiu la ce sa ma astept deoarece nu pot ajunge la termenul fixat de dumnealor

Alte discuții în legătură

Mandat de aducere ?! francisca_maria francisca_maria Buna ziua, intr-o seara pe la ora 21 suna la usa parintilor mei un politist foarte nervos si suparat ca \"vin pe timpul meu si cu masina mea si sunt ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna citatia asta? vip2you17 vip2you17 Buna ziua am primit o citatie de la Organul de politie mi-a spus ca sunt chemata in calitate de martor in cauza privind Dosar mai scrie: In caz de ... (vezi toată discuția)
Citarea in dosarul penal mira_79 mira_79 buna seara, am o nelamurire si pana imi gasesc un avocat ar fi extrem de utila opinia dumneavoastra: am primit de la Parchet o citatie care face referire ... (vezi toată discuția)