avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Distinctii intre principiile de drept
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Distinctii intre principiile de drept

Am si eu o intrebare,poate cineva sa-mi spuna care sunt diferentele intre principiile generale de drept,principiile fundamentale ale dreptului,principiile juridice de ramura, regula de drept si standardul juridic...v-as fi recunoscatore daca m-ati putea ajuta...multumesc :)
Cel mai recent răspuns: Bora_Roxana , utilizator 02:32, 1 Februarie 2012
Principiile de drept sunt reguli de maxima generalitate care sintetizeaza experienta sociala si asigura echilibrul dintre respectarea drepturilor si îndeplinirea obligatiilor.

Principiile de ramura au la baza principiile fundamentale, continuându-le actiunea, amplificând-o la nivelul fiecarei ramuri de drept.
1. principiile generale de drept = acele idei generale si precepte directoare care orienteaza elaborarea si aplicarea normelor juridice intr-o ramura de drept. Principiile de drept au forta si semnificatia unor norme superioare, care pot fi formulate in textele actelor normative, de regula in Constitutie sau daca nu sunt formulate expres, sunt deduse in lumina valorilor sociale promovate;

2. principiile fundamentale ale dreptului = principii care se impun legiuitorului insusi, avand valoare constitutionala;

3. principiile juridice de ramura = acelea care au rol calauzitor in materia juridica respectiva (ex: principiul legalitatii, incriminarii si pedepsei in dreptul penal, principiul libertatii contractuale in civil);

4. regula de drept = norma de drept / norma juridica = regula de conduita instituita de puterea publica sau recunoscuta de aceasta, a carei respectare este asigurata, la nevoie, de forta coercitiva a statului;

5. standard juridic = norma sociala (norma sociala este o regula sau standard de comportament impartasita de doua sau mai multe persoane cu privire la conduita ce trebuie considerata ca social acceptabila; normele sociale sunt create de oameni si stabilesc conduita umana in cele mai diverse domenii ale vietii sociale (Teoria generala a dreptului, Carmen Lazar) - aici nu am prea multa siguranta in raspuns :">

(Sursa pentru 1, 2, 3, 4 Teoria generala a dreptului, Ion Craiovan)
multumesc,cu intarziere :D
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept civil. teoria generala ce inseamna ? marciuc marciuc va rog sa mi enumerati ce se studiaza in cadrul drept civil teoria generala?mersi (vezi toată discuția)
Cod procedura civila sandry sandry se sustine afirmatia unui judecator cum ca codul de procedura civila este un act normativ nu o lege asa ca nu este obligatoriu de respectat si poate fi ... (vezi toată discuția)
Drepturi castigate nu pot fi pierdute! ContSters56778 ContSters56778 De ce? Se vorbeste frecvent de principiul \"drepturile castigate nu pot fi pierdute\", care ar fi aplicabil in special in materia drepturilor cu impact ... (vezi toată discuția)